RC Rally Brno

translate to english

Reportáž z I. Stavos Rally 2009

Publikováno 07.11. 2009

*
Poslední závod sezóny je za námi a pohled do průběžných výsledků před jeho startem napověděl, že bylo o co bojovat. Veselka, Homolka, Hráček a Oppitz. Tato čtveřice se postavila na start I. Stavos Rally 2009 s nadějí na vítězství v druhém ročníku Rally Brno 2009. Těsné bodové umístění jezdců dává šanci všem čtyřem, ale rally je nevyzpytatelným sportem, kde se bojuje do poslední vteřiny. Nejlepší vyhlídky má Veselka a loňský vítěz Hráček.
Poslední podnik svými netradičními industriálními prostory přilákal řadu jezdců a také nováčků v RC Rally. Specifikace zmiňující neznámé tratě a povrchy různého charakteru střídající se během erzet byla dobrou motivací a pro mnohé také poslední šancí si v tomto roce vyjet cenné body v celkovém hodnocení šampionátu.
*
Do závodu nadějně odstartovalo 33 jezdců, ale zdaleka ne všem se dařilo. První rychlostní zkoušku „Habří“ zahájil průběžně vedoucí Veselka na koncernovém Golfu pětkové řady následovaný Homolkovým Escortem, třetí Oppitz s Imprezou 09 Sti a čtvrtý Hráček na Fabii S2000EVO. Všichni bojují o titul a perou se o vteřiny. Nejlepší čas 2:21.68 zajíždí Veselka, následuje Oppitz s vteřinovou ztrátou a třetí Hráček ztrácí čtyři a půl vteřiny. Homolka se ve startovním poli propadl na desáté místo a trápí se s náhonem přední nápravy. Čtvrtý čas zajíždí Pekař na Lancii Delta, pátý Veselkův týmový kolega Brychta a šestý Pospíšil na Fabii S2000EVO. Sedmý čas se ztrátou necelých patnáct vteřin zajel Jež na Fabii WRC a osmý je Horák s Peugeotem 307 WRC.
Stejně jako první RZ i druhá „Habří II“ vede jezdce z 90% po nezpevněných cestách, místy značně kamenitých, jinde se sypkým písčitým povrchem, ale oba rychlostní testy jsou jen středně náročné.
Druhou RZ vyhrává opět Veselka (2:26), druhý je o sedm vteřin pomalejší Pekař, za ním těsně třetí Hráček. Homolka se vrací do hry na čtvrtém místě se ztrátou 8.14, za ním pátý Oppitz, šestý Pospíšil, sedmý Jež a osmičku nejrychlejších uzavírá Horák. Brychta se s 10 vteřinovou penalizací propadá na 16. místo. Průběžně vede Veselka, Oppitz ztrácí přes 18 vteřin a třetí Hráček necelých 21 vteřin. Homolka je průběžně pátý se ztrátou 34 vteřin.
*
Třetí rychlostní zkouška „Podbělová“ je z velké části vedena po tratích RZ 1 a 2 s obměnou první čtvrtiny. Jezdci se seznámili s povrchem a jede se na jistotu a samozřejmě o body. V cíli RZ je opět nejrychlejší Veselka s časem 2:28.17. Druhý Homolka po opravě předního diferenciálu značně zrychlil, začíná se dotahovat na Veselku a ztrácí na něj něco přes 3 vteřiny v RZ. Třetí Oppitz jede čistě, ale na prvního ztrácí víc a víc. Čtvrtý Pekař jezdí stabilně se ztrátou kolem 7 vteřin a pátý Hráček opět nepatrně ztrácí. Šestý čas zajel nadějný Jež, sedmý Pospíšil ztrácí už třináct vteřin a osmý Brychta necelých šestnáct. Ze závodu odstupuje Matěj Oppitz.
*
Je tu čtvrtá rychlostní zkouška „Sfinx“ a Veselka si buduje slušný náskok, na druhého Oppitze má k dobru necelých 6 vteřin v tomto testu. Do cíle se přiřítil s časem 3:41.98. Třetí Hráček na něj ztrácí 6 vteřin a Homolka sedm. Do souboje o bodované pozice se po předchozích problémech na voze vrací Horák s pátým časem v RZ, šestý je Pospíšil, sedmý Brychta a osmé místo si vyjel Ondřej Makal se ztrátou přes 23 vteřin. Průběžné pořadí na bodech je následující. Vede Veselka s náskokem 24 vteřin před Oppitzem, třetí Hráček ztrácí další dvě vteřiny. Čtvrtý Homolka pomalu dotahuje ztrátu z úvodu závodu, ale na Veselku ztrácí už 41 vteřin. Pátý Pekař ztrácí 47 vteřin, Pospíšil minutu a osmý Jež minutu a jedenáct vteřin.
Vzhledem k aktuálnímu času a objektivnosti soutěže pořadatel přistoupil k redukci celkového počtu RZ v tomto závodu z původních devíti na osm, aby byly zajištěny dobré světelné podmínky pro všechny jezdce napříč startovním polem. Jezdci a týmoví stratégové tak poupravují plány, ale jede se pořád naplno.
*
Rychlostní zkouška č. 5 – Sfinx II a nikoho nepřekvapuje Veselkovo vítězství s časem 3:37.98, ale Homolka už na něj ztrácí jen pouhou vteřinu. Délka RZ se pomalu prodlužuje a případná chyba se dá nepatrně dohnat, ale napětí vzrůstá a pomalu se rýsují bodované pozice. Třetí je v cíli Oppitz se ztrátou přes 6 vteřin, Hráček ztrácí 10 vteřin, Horák 14 a Pekař přes 20 vteřin. Sedmý Pospíšil 21 a osmý čas zajíždí Tomáš Prais se ztrátou dalších dvou vteřin.
S šestou rychlostní zkouškou „Střelice“ se začíná nabírat na délce a Veselkův čas překračuje hranici pěti minut, přesněji 5:17.48. Závod se z větší části přesouvá do nové lokality s betonovým povrchem, kde se jede větší část erzet, ale jezdci se při dojezdu vrací zpět na původní části tratí. Druhý Homolka ztrácí 9 vteřin a zdá se, že o vítězi je rozhodnuto. Hráček ztrácí 13 vteřin, Oppitz další dvě vteřiny a Horák se ze ztrátou 24 vteřin drží na pátém místě. Brychta začíná nasazovat na závěrečný útok a zajíždí šestý čas, sedmý je Jež a osmý Pospíšil se ztrátou necelé půl minuty. Průběžné pořadí na bodech – Veselka, Oppitz druhý se ztrátou 46 vteřin, třetí Hráček ztrácí 50 vteřin. Homolka stále postupuje a je vteřinu za Hráčkem. Propastný rozestup necelé minuty dělí pátého Horáka, šestý Pospíšil ztrácí na Veselku 1:51 a na sedmé místo se po poškození závěsu přední nápravy propadá Pekař. Poslední bodované místo zatím drží Brychta.
*
Předposlední sedmá rychlostní zkouška „Lipůvka“ znovu nepatrně přidává na délce a jezdci mají spoustu práce s udržením pozornosti. Spád závodu a neustálé těsné souboje je ale ženou dál za vidinou vítězství nebo nadějného umístění. Veselka bravurně zvládá svůj vůz a vyhrává s časem 5:30.95. Hráček jede čistě, ale stále ztrácí 3 vteřiny v RZ. Výborně zajel Horák a třetím časem ukazuje na skvělou formu a nastavení vozu. Homolka „jen“ čtvrtý, ale před Oppitzem. Šestý Jež, sedmý Brychta a dnes poprvé v první osmičce také Dan Prokeš s Imprezou WRC.
Před startem do poslední rychlostní zkoušky si zrekapitulujeme pořadí na bodech, především pak na prvních čtyřech místech, která obsadila čtveřice adeptů na titul. Veselka s přehledem vede a náskok přes 53 vteřin mu dává možnost klidné jízdy na jistotu. Druhý Hráček má devět a půl vteřiny za sebou Oppitze a na něj ze zadu tlačí Homolka se ztrátou pouhých čtyři a půl vteřin. Rozdíly jsou těsné a hra o titul je stále otevřená, protože umístění v dnešním závodě bude mít zásadní vliv na celkové umístění v šampionátu. Průběžné páté místo má Horák, ovšem se ztrátou 50 vteřin na Homolku a šestý Pospíšil ztrácí dalších 23 vteřin. Sedmý Brychta ovšem dotáhl svůj ranní neúspěch do zdárného konce a dělí ho od dalšího místa jen 10 vteřin. Bodovanou sestavu uzavírá Jež se ztrátou jen 5 vteřin na Brychtu. Devátý, je Petr Zvejška a desátý Ondřej Makal.
*
Před startem do poslední RZ „Lipůvka II“ se trať opět prodloužila a mimo úseky z minulých dvou erzet se jede také téměř celá část ranních RZ. Velké nároky na techniku, zdatnost jezdců a schopnost zvládnutí psychického vypětí a vítěz bere vše.
Do poslední RZ vystartoval Veselka s jistotou a s mistrovským stylem jízdy dovezl svůj speciál s excelentním časem 6:12.46 do cíle. Druhému Hráčkovi nadělil 10 vteřin stejně jako Homolkovi. Naopak Oppitz po několika chybičkách ztratil na Homolku něco málo přes 6 vteřin a to rozhodlo o výsledku. Pěkný pátý čas zajel Brychta, šestý Jež, sedmý Horák a osmý pak Pospíšil.
*
Velice zajímavý a od začátku do konce dramaticky se vyvíjející závod vyhrál Jiří Veselka (31:36.73), který tak jen upevnil své vedoucí místo v šampionátu a svým stylem, kterým vyhrál všechny rychlostní testy, potvrdil titul šampiona pro rok 2009. Druhé místo v závodu vyjel Antonín Hráček (32:40.59) a po neuvěřitelném sprintu si třetí čas do cíle dovezl David Homolka (32:55.24). Smolařem závodu a především sezóny je Michal Oppitz, kterému třetí místo v závodu stejně jako v celkovém pořadí uniklo o 1.67 vteřin! Pátý skončil Aleš Horák (34:08.26), šestý Vlastik Pospíšil (34:33.99), sedmý Čeněk Brychta (34:36.60) a poslední bodované místo obsadil Ladislav Jež (34:45.15)
Pořadí na bodovaných místech:
1 - Veselka
2 - Hráček
3 - Homolka
4 - Oppitz
5 - Horák
6 - Pospíšil
7 - Brychta
8 - Jež

Celkové pořadí závodu a šampionátu je zde: Výsledky I. Stavos Rally 2009
*
Protože I. Stavos Rally byla posledním podnikem druhého ročníku šampionátu RC Rally Brno 2009, máme tu celkové pořadí a umístění jezdců a týmů. Na prvním místě se tedy umístil Jiří František Dag Veselka s celkovým počtem 51 bodů, druhé místo obsadil loňský mistr Antonín Hráček s celkovým počtem 45 bodů a stejné bodové ohodnocení a třetí místo získal David Homolka.


Statistika I. Stavos Rally 2009:
Počet RZ: 9 (dokončeno: 8)
Jezdců na startu: 33 (nedokončilo: 5)
Celková délka závodu: neuvedeno
Celkový čas vítěze: 31:36.73 (průměrný čas jezdce cca. 38:59,6 minut)

Kompletní fotogalerie Foto I. Stavos Rally 2009

Video I. Stavos Rally 2009 (by Monkey)
Video I. Stavos Rally 2009 (by Petr78)
Gratulace vítězům, ale také všem jezdcům, kteří kdy stanuli na startu brněnské RC Rally soutěže a podpořili tak průběh a další pokračování v podobě III. sezóny s pověstným drakem ve znaku.
Slavnostní předání cen a vyhlášení výsledků jezdců a týmů proběhne 20.11.2009 v Brně, přesné místo a čas konání budou upřesněny.
Na setkání s Vámi a Vaši účast v dalším ročníku se těší pořadatelé šampionátu Rally Brno.
Text: -xVx-
Foto: Teac


MZ-Racing - Největší internetový obchod s rádiem řízenými modely
Kleine | potisk týmových triček a mikin #kleineTeam Výrobce pneumatik pro RC modely

Celkové pořadí

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 336
2 Horák Aleš 326
3 Wagner Tomáš 288
4 Pástor (SK) Marek 275
5 Klinkáček Luboš 266
6 Hostinský Lukáš 261
7 Pástor (SK) Marek ml. 261
8 Vacek Josef 261
9 Šmarda Jan 247
10 Daniel Ondřej 242

Kompletní výsledky

Týmy

Pořadí Jméno Body
1 RB Racing Team 615
2 Five team 592
3 RC Rally Slovakia Team 576

Kompletní výsledky

2WD

Pořadí Jméno Body
1 Daniel Ondřej 246
2 Pospíšil Vlastik 230
3 Toušek Petr 220

Kompletní výsledky

Pirelli Cup

Pořadí Jméno Body
1 Vacek Josef 344
2 Šuhaj Miroslav 308
3 Musil Martin 242

Kompletní výsledky

Junior

Pořadí Jméno Body
1 Pospíšil Kuba 334
2 Kudlička Tomáš 215
3 Toušek ml. Petr 178

Kompletní výsledky

Veteran

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 350
2 Vacek Josef 322
3 Pospíšil Vlastik 297

Kompletní výsledky

Historic

Pořadí Jméno Body
1 Hostinská Pavlína 308
2 Šmarda Jan 288
3 Klinkáček Lubomír 282

Kompletní výsledky