RC Rally Brno

translate to english

Rozhovor s Petrem Zvejškou

Publikováno 31.03. 2010

*
Našemu redaktorovi se podařilo po skončení úvodního závodu brněnského rally šampionátu 2010 vyzpovídat jezdce týmu Brikul Racing Petra Zvejšku. Petrovi se na II. Ishinami Rally velmi dařilo a všem ukázal, že umí prohánět i ostřílené matadory. Po zimní přestávce vystoupil ze stínu zlé magie a hned v úvodním závodě si poprvé v kariéře přijel pro cenné 2 body za pěkné 7. místo, ke kterému mu srdečně gratuluji.
Je mi známo, že jsi „kitař“, co tě vedlo k RC sportu, konkrétně rally?
Mně se RC modely líbily vždycky, ale před 20 ti lety bylo vše, co se týká RC relativně hodně drahé a tím i míň dostupné. Strejda má RC letadla a tak jsem už od mládí sledoval vše kolem tohoto odvětví, ale cena všech potřebných součástí mě odsunula ke kitařině. To platí relativně i dnes. Jen pro představu v době, kdy strejda měl plat cca 2.800 Kč, stála vysílačka kolem 12.000 Kč, to je jako by dnes stála asi 80.000Kč.
*
Dříve si jezdil s TT-01, nyní jezdíš s TA-05, přece jenom neuvažoval si o přechodu na Xray, který je velmi rozšířený a oblíbený ve startovním poli?
Uvažoval a ne jednou. Doma mám ostatní podvozky od firmy Xray a tak sjednocení by bylo jen dobré, ale loni jsem si hrál s krytem na TA 05 a tak je mi líto to opustit a začít od začátku. Jen doufám, že podvozek TA 05 ukáže i své kvality na asfaltu a potom už o tom ani uvažovat nebudu nebo možná? ...
Jak si spokojený s týmovým VW Golf, je nám totiž známa Tvoje náklonnost k jedné francouzské značce?
A které ? :-). Je to pěkná karoserie a má spoustu výhod i pro ovládání vozu – krátká a v našem zbarvení dobře viditelná. Já jsem s výběrem velmi spokojen a i do budoucna nevím, co bych jezdil jiného.
Docela po hlavě si se vrhl i na dráhu silničních závodů, jak si vedeš v této kategorii a co Tě více naplňuje, rally, formule či stock?
Po tomhle víkendu obojí. Tento víkend byl spíš jako sen než realita – dařilo se mě i ve Stockách, kde jsem porazil i Oldu Grocha, ale těsně i v F1 – tam jsem si věřil i na 2 místo, ale nezadařilo se. Hold porazit s MIGem 10,5 stříďáky se nedá. A k rally se vyjadřovat radši ještě nebudu, to byl opravdu sen. :-)
*
Jak všechny tyto kategorie zvládáš a co na to rodina, máš dvě děti, ženu ….?
Je to náročné pro mě i pro ně, ale nějak to jde. Je to hodně nárazové a mám pocit, že když jsem doma, tak si to víc užiju.
V loni si měl v RB velmi blízko k bodům, ale bohužel to nevyšlo, bylo to zklamání nebo naopak?
Ne, loňská sezóna byl takový můj rozběh v RC autech. Byl to test i vybavení, které kromě podvozku nevydrželo nápor tepla a prachu. Bohužel i já jsem si ověřil, že levné věci jsou občas dvakrát zaplacené. V tomto odvětví je potřeba se dívat, co mají ostatní a nejít hlavou proti zdi. Některé rady i z různých fór nemají moc vypovídající hodnotu, pokud člověk nezná osobně toho, kdo je píše – jedním takovým příkladem je podvozek TT-01 ještě dnes se píše, že je dobrý a na začátek stačí, ale podívejte se, kdo jej dnes jede? Téměř nikdo.
V úvodním podniku RB2010 – II. Ishinami si exceloval a proháněl i papírově silnější soupeře. Čím to je, že jezdíš čím dál tím lépe a rychleji, prozradíš nám něco z Tvé kuchařky úspěchů?
Tady je rada asi jednoduchá – jezdit, jezdit …. Jak teď na II. Ishinami říkal Tony „ dnes vyhrává ten, kdo udělá nejmíň chyb“.
Na II. Ishinami si ve 2. RZ zajel skvěle, mohl to být „druhý nejrychlejší čas v RZ“ a i Tvůj nejlepší výsledek v dosavadní kariéře, ale v cíli přišel dotyk s časomírou a penalta 10 sec., navíc tato chyba Tě stála v konečném součtu i lepší pozici. Co k tomu říci, co se tam odehrálo, že jsi havaroval?
Občas se to tak stane, byl jsem si naprosto jistý tím, že to trefím přesně, ale nestalo se tak. Dnes už je to jedno a příště už se to nebude opakovat.
Po skvělém výsledku na II. Ishinami se v kuloárech proslýchá, že by si mohl být nominován jako týmová 2 v Brikul Racingu. Jsi připraven zaujmout tento odpovědný post a sbírat cenné body pro tým?
Být týmovou trojkou je pozice velice volná – člověk je členem týmu, ale zároveň z pohledu závodů nemá žádnou odpovědnost. Tahle pozice mně vyhovuje a prozatím bych nic neměnil. Pokud se ale týmový manažer tak rozhodne, budu to respektovat a samozřejmě udělám vše proto, abych naplnil jeho očekávání.
*
Poslední otázka více na tělo, víme, že jsi vášnivý on-roadista, nezamýšlel si útěk od rally k okruhům?
Zamýšlel, ale rally mě ve velkých autech přitahuje daleko víc než okruhy včetně F1. Beru rally jako královskou disciplínu motosportu, proto jsem se i rozhodl tuto myšlenku zapudit a vyrazit na další ročník šampionátu RB. Můj drobný odklon od rally se projevil i tím, že na ostatní šampionáty už nezbyl čas nebo kolidují s důležitými závody na okruhu. Hodně mě to mrzí u závodu Total na Intercupu ve Zlíně, který jsem si loni opravdu užil, ale ten se kryje se závodem na dráze v Trenčíně – Xray. Škoda je, že mi nevyjde ani jeden závod taky u kluků v Táboře.
Petře, děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů nejen v RC sportu.
děkuji
Rozhovor s Petrem Zvejškou pro Vás zprostředkoval Čeněk Brychta.
PS: Další zajímavá povídání s jezdci RB na sebe nenechají dlouho čekat ……
Foto: Teac


MZ-Racing - Největší internetový obchod s rádiem řízenými modely
Kleine | potisk týmových triček a mikin #kleineTeam Výrobce pneumatik pro RC modely

Celkové pořadí

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 336
2 Horák Aleš 326
3 Wagner Tomáš 288
4 Pástor (SK) Marek 275
5 Klinkáček Luboš 266
6 Hostinský Lukáš 261
7 Pástor (SK) Marek ml. 261
8 Vacek Josef 261
9 Šmarda Jan 247
10 Daniel Ondřej 242

Kompletní výsledky

Týmy

Pořadí Jméno Body
1 RB Racing Team 615
2 Five team 592
3 RC Rally Slovakia Team 576

Kompletní výsledky

2WD

Pořadí Jméno Body
1 Daniel Ondřej 246
2 Pospíšil Vlastik 230
3 Toušek Petr 220

Kompletní výsledky

Pirelli Cup

Pořadí Jméno Body
1 Vacek Josef 344
2 Šuhaj Miroslav 308
3 Musil Martin 242

Kompletní výsledky

Junior

Pořadí Jméno Body
1 Pospíšil Kuba 334
2 Kudlička Tomáš 215
3 Toušek ml. Petr 178

Kompletní výsledky

Veteran

Pořadí Jméno Body
1 Pavlát Petr 350
2 Vacek Josef 322
3 Pospíšil Vlastik 297

Kompletní výsledky

Historic

Pořadí Jméno Body
1 Hostinská Pavlína 308
2 Šmarda Jan 288
3 Klinkáček Lubomír 282

Kompletní výsledky